آشنایی با انواع پانچو

انواع پانچو

انواع پانچو


در سال‌های اخیر، استفاده از انواع پانجو به یکی از ترندترین مدل‌های مانتو و پالتو تبدیل شده است. پانچو مختص یک فصل از سال نیست. برخی از پوشاک، در حالت عادی یا برای فصل زمستان و یا برای فصل تابستان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اما پانجو با نوع دوخت خاص خود و انواع پارچه‌های به‌کار رفته در آن مختص تمام فصول سال است. این پوشاک آسان و بی‌دردسر، نوع پوشیدن بسیار راحتی نیز به‌خود اختصاص می‌دهد که شاید دلیل محبوبیت آن، همین موضوع باشد. ما در ادامه مقاله قصد داریم تا در خصوص انواع پانچو اطلاعات خوب و مطلوبی به علاقه‌مندان این پوشیدنی جذاب انتقال دهیم.

 انواع پانچو
انواع پانچو

پانجو و کاربردهای مهم آن

پانچو یک واژه اسپانیایی است که به فرهنگ لغت ما هم راه پیدا کرده است. این نوع پوشاک در دسته لباس‌های راحت قرار گرفته است. از آن به یک مانتو آزاد نیز نام می‌برند. نوع پارچه به‌کار رفته در پانجو، مشخص‌کننده و تعیین‌کننده این پوشاک برای فصل زمستان و یا تابستان است.

به‌عنوان مثال؛ اگر پانچو با یک پارچه ضخیم دوخته شود، انتخاب مناسبی برای حفاظت بدن از سرما در زمستان خواهد بود و اگر پارچه به‌کار رفته در آن نازک و نوع دوخت هم نرم باشد، می‌توان از قابلیت‌های خنک‌گنندگی پانچو در تابستان و فصول گرم سال، بهره‌های زیادی برد.

نام دیگر پانچو در اصطلاح عامیانه شنل است که در زمان‌های گذشته با کمی تغییر در جزئیات به‌این نام شناخته می‌شد. افرادی که سبک راحت و اسپرت را می‌پسندند بهتر است از قابلیت‌های پانجو برای خود، استفاده کنند.

  • راحتی پانچو

در حالت کلی، چندکاره بودن این پوشاک باعث شده است که افراد حداقل یک مدل از آن را داخل کمد لباس خود داشته باشند. راحتی و گشاد بودن پانچو به فرد این امکان را می‌دهد که در فصل زمستان، لباس‌های دیگری نیز در زیر آن به‌تن کند بدون اینکه هیچ‌گونه زحمتی در پوشیدن آن‌ها داشته باشد.

  • پانچوهای تک رنگ

استفاده از پانچو ساده و تک‌ رنگ، قابلیت‌های آن را در ست کردن لباس‌ها و اجزای دیگر مانند کفش و روسری راحت‌کرد خواهد کرد. پانچوهای تک‌ رنگ با روسری‌های طرح‌دار یک ست بسیار هماهنگ و عالی خواهد بود.

 

  • نحوه درست استفاده از پانچو برای افراد چاق

درست است که افراد دارای اضافه‌وزن نباید از پانچو به‌عنوان پوشش اصلی خود استفاده کنند، ولی برخی از افراد، اضافه‌وزن را فقط در قسمت شکم خود دارند که پوشیدن پانچو برای این افراد به‌منظور پنهان کردن این معایب بسیار پرکاربرد خواهد بود.  پوشش پانچو غالبا برای میهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه است ولی نوع رسمی که در آن به جزئیات توجه شده است می‌تواند انتخاب مناسبی برای مجالس رسمی هم باشد.

طراحان اصلی، پانچو را بدون آستین، طراحی می‌کنند. ولی انواع مختلف آن در بازار وجود دارد که شما می‌توانید باتوجه به سلیقه و نوع پوشش خود، یکی از مدل‌های روز و جذاب را انتخاب کرده و با هرنوع پوششی ست کنید.

پانچو
پانچو

چه افرادی باید از انواع پانچو استفاده کنند؟

به‌نظر می‌رسد این پوشیدنی راحت و آسان، برای افراد لاغراندام، انتخاب مناسبی باشد. باتوجه به سیاست مورداستفاده در انتخاب پوشاک برای افراد با وزن‌های مختلف، تاکید مداوم و همیشگی بر این مسئله استوار است که افراد با اضافه‌وزن زیاد از پوشیدن انواع لباس‌های گشاد پرهیز کنند. انجام این سیاست در خصوص پانچو نیز تا حدود زیادی صحت دارد. دلیل آن هم گسترده‌بودن و نحوه پوشش پانچو است که ممکن است افراد چاق و با اضافه‌وزن بالا را بزرگتر از حد واقعی خود نشان دهد.

  • پانچو برای خانم‌های جوان

اغلب افرادی که پوشیدن پانچو را انتخاب می‌کنند، دخترخانم‌ها هستند. زیرا فرم بدن آن‌ها به‌گونه‌ای است که این نوع پوشش، باعث از بین رفتن استایل و مدل قبلی آن‌ها نمی‌شود و با حفظ شکل اندام خود می‌توانند به‌راحتی این تن‌پوش را برای خود مناسب ببینند.

  • پوشیدن پانچو باتوجه به قد افراد

اگر قدتان بلند است، توصیه می‌شود که از انواع پانچو بسیار کوتاه استفاده نکنید چراکه؛ عملکرد کاملا عکسی خواهند داشت. این نوع پانچوهای برای افراد با قد متوسط شاید مناسب باشد. حتی بهتر است افرادی که قد کوتاهی دارند نیز از پانچوهای بسیار کوتاه استفاده نکنند. در حالت کلی پانچو باید کمی پائین‌تر از زانو باشد تا در بدن افراد تن‌خوری بهتری داشته باشد.

  • توجه به یقه پانچو

توجه به یقه هم بسیار اصولی و مهم است. استفاده از یقه هفت برای تابستان و یقه گرد پانچوها برای زمستان مناسب است. افرادی که بسیار لاغر هستند می‌توانند با استفاده از یک کمربند ضخیم و کلفت اندام خود را از داخل پانچو زیباتر جلوه دهند. به‌این‌طریق حس شلختگی پانچو نیز از بین خواهد رفت. دختران ونوجوانان کم‌سن می‌توانند از پانچوهای ریشه‌دار استفاده کنند تا شیرینی تیپ خود را دوچندان کنند.

مدل مانتو پانچو
مدل مانتو پانچو

انواع پانچو به کدام منطقه تعلق دارد؟

ظهور این نوع لباس به مکزیک و آمریکای جنوبی برمی‌گردد که با گسترش در تمام نقاط جهان، طرفدارن خاصی به‌خود اختصاص داده است. در حالت کلی قد مناسب برای پانچو در این مناطق کوتاه و نهایتا تا روی زانو خواهد بود. برش دایره‌ای شکل در انتهای آن، این نوع پوشیدنی را از انواع دیگر مانتو و پالتو، متمایز کرده است. اغلب پانچوها در این مناطق جلوباز هستند و هیچگونه محافظی مانند دکمه و زیپ ندارند.

احتمالا دلیل این نوع دوخت و مدل، به‌هاطر شرایط آب‌وهوایی همان منطقه است که بسیار گرم می‌باشد و افراد باید برای حس راحتی و آسایش خود از گرما، پانچوهای مختلف و کاربردی برای خود انتخاب کنند. موارد ذکر شده مختص به مکزیک و کشورهای اطراف آن است.

اما پانچو با گسترش در دنیا، تغییرات و پیچیدگی‌های خاصی به‌خود دید و هر جایی از جهان بنا به شرایط موجود در کشور خود، آن را به‌گونه‌ای تغییر داد. به‌عنوان مثال؛ در ایران این نوع لباس با تغییرات بسیار زیادی همراه شد و جایگذاری دکمه در برخی از پانچوها مطرح شد که کاربردی بودن آن را نیز افزایش داد. حتی در ایران نوع بلند پانچوها نیز دوخته شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد که یک سبک خاص و بسیار جذاب است.

زمانی که افراد پانچوی بلند با یک شلوار چسبان و نیم‌بوت شیک، ست کنند، زیبایی و جذابیت این نوع تیپ فراتر خواهد رفت. رنگ‌های مختلف این نوع پانچو نیز بسیار مطرح است. در فصول گرم سال از رنگ‌های روشن و رنگی پانچو با یک پارچه نازک استفاده می‌شود و در فصول سرد نیز پانچوهای تیره با پارچه ضخیم موردتوجه است. آستین‌های برشی پانچو آن را از شنل متمایز کرده است.

مانتو پانچو زمستانی
مانتو پانچو زمستانی

پانچو مردانه است یا زنانه؟

نمی‌توان در این‌باره به طور قطع نظر داد. ولی چیزی که در اینجا مورداهمیت است زیبایی و جذابیت آن است که بانوان، علاقه فروانی به این نوع پوشاک دارند. پانچوهای مردانه شاید به همان مدل‌های پانچو در ایام زمستان ختم شود که افراد از آن برای حفاظت خود در مناطق کوهستانی بهره می‌برند. بسیاری از خانم‌های باردار پانچو را به‌دلیل راحتی پوشیدن آن نسبت به دیگر لباس‌ها در اولویت قرار می‌دهند.

سخن پایانی

انواع پانچو راحتی باتوجه به گشادبودن خود، در حال حاضر، پوشاک ترندی هستند. رنگ‌های مختلف و طرح‌های متنوع پانچو، شیرینی آن‌ها را چند برابر کرده است. جنس‌های غالب پانچو، نخی است ولی این نوع جنس در فصل زمستان به بافت و فوتر تغییر می‌یابد.

انتخاب خانم‌های باردار استفاده از پانچوهای تک‌رنگ است که علاوه بر راحتی و آسایش در پوشیدن، باعث محافظت از شکم نیز خواهد شد. الگو و نوع دوخت پانچوها نیز بسیار متفاوت است و در حقیقت می‌توان گفت نوع دوخت پانچو آسان‌ترین نوع دوخت است.

 

امتیاز دهید !

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *