آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی

آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی

آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی


لباس‌ مجلسی یکی از آیتم‌هایی است که در کمد لباس همه ما پیدا می‌شود. ما معمولا در مهمانی و جشن تولد و عروسی از لباس مجلسی استفاده می کنیم. متناسب با فصلی که می‌خواهیم از لباس مجلسی استفاده کنیم پارچه‌های لباس‌مان نیز تغییر می‌کند در زمستان از لباس‌های ضخیم‌تر و در تابستان از پارچه‌های نازک‌تر استفاده می‌کنیم. پارچه لباس مجلسی بسیار اهمیت دارد. بهتر است پارچه‌ای برای لباس مجلسی انتخاب کنیم که کمتر چروک شود تا بر اثر نشستن و برخاستن شکل ظاهری بدی پیدا نکند و چروک نشود. اگر از آن دسته افرادی هستید که از یک لباس چندین بار استفاده می‌کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که رنگی که برای لباس مجلسی خود انتخاب می‌کنید باید رنگی همیشگی باشد یعنی تا حد امکان رنگ لباس خود را بر اساس مد انتخاب نکنید تا تکراری نشود و از مد نیافتد. در انتخاب مدل لباس هم همین نکته را در نظر بگیرید و سراغ لباس‌هایی که مد شده‌اند نروید تا بتوانید همیشه و در هر جایی از آن استفاده کنید. آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی صددرصد در این زمینه به شما کمک میکند.
اگر می‌خواهید برای خود لباس مجلسی بدوزید باید بدانید چه نوع پارچه‌ای برای لباس مجلسی مناسب است. معمولا از پارچه‌های ابریشم و کرپ و کرپ مازراتی و ساتن و حریر و ژاکارد و ژورژت و تور و دانتل و اورگانزا و تافته و شانتون و مخمل و گیپور و لمه و یاخما و پرادو و بروکاد و دیسکو و پولکی و شنی و… برای دوخت لباس مجلسی استفاده می‌شود. گاهی یک لباس مجلسی از ترکیب چند پارچه دوخته می‌شود مثلا لباس حریری که با گیپور تزئین شده است. حال به بررسی این پارچه‌ها می‌پردازیم.

آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی
آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی

پارچه مناسب لباس مجلسی

پارچه بروکاد :

پارچه بروکاد یک پارچه فاخر و سلطنتی است این پارچه زیبایی چشم نوازی دارد و با طرح‌های ظریف تزیین شده است. با پوشیدن لباسی که با پارچه بروکاد دوخته شده باشد می‌درخشید و بین جمع تک خواهید بود. از پارچه بروکاد برای دوخت مانتو و بلیز و دامن و کت و پیراهن مجلسی استفاده می‌شود.
پارچه کرپ :
پارچه کرپ بسیار پرکاربرد است و روی بدن حالت افتان دارد. از این پارچه برای دوخت کت و دامن، کت و شلوار، پیراهن، مانتو، لباس شب و در کل لباس‌های مجلسی و رسمی استفاده می‌شود.

کرپ مازراتی :
کرپ‌ مازراتی پارچه‌ای برای تمام فصول است. این پارچه برای انواع لباس مناسب است از کت و دامن و شلوار گرفته تا مانتو و پیراهن و انواع لباس‌های مجلسی. جنس این پارچه نرم است و در عین حال بادوام و ضخیم است و همچنین کمی حالت کشی دارد. از خصوصیات خوب این پارچه این است که چروک نمی‌شود و مرتب بودن خود را حفظ می‌کند.
پارچه پرادو :
بیشتر از پارچه پرادو برای دوخت مانتو استفاده می‌شود. اگر قصد دارید برای مجلسی از مانتو استفاده کنید پارچه پرادو بهترین گزینه است. این پارچه طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارد.
پارچه حریر :
پارچه حریر لطیف و زیبا است. از این پارچه در فصل‌های گوناگون استفاده می‌شود و انواع لباس مثل پیراهن و دامن و بلیز و شال با آن دوخته می‌شود. این پارچه حالت افتان دارد و چسبان و کشی نیست. پارچه حریر در رنگ‌های چشم نوازی تولید می‌شود و به فروش می‌رسد.

آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی
آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی

پارچه ابریشم :
پارچه ابریشم در لیست پارچه‌های گران قیمت قرار می‌گیرد. این پارچه در ابتدا فقط توسط اشراف و پادشاهان مورد استفاده قرار می‌گرفت و مردم معمولی نمی‌توانستند آن را تهیه کنند. این پارچه بسیار نرم و لطیف و درخشان است. روی بدن حالت افتان دارد و در رنگ‌های شاد و زنده تولید می‌شود.
تور و دانتل و گیپور :
پارچه تور و دانتل و گیپور معمولا با پارچه‌های دیگر ترکیب می‌شوند و نقش تزئینی دارند چون این سه نوع پارچه به تنهایی بدن نما هستند و حتما باید ترکیبی استفاده شوند. پارچه‌های دانتل و گیپور نوعی پارچه توری هستند که روی آن‌ها با طرح‌های زیبا و ظریف تزئین شده است. از این سه نوع پارچه برای تزیین یقه و آستین و دامن و دور کمر و … استفاده می‌شود و زیبایی لباس را چند برابر می‌کند.
پارچه ژاکارد :
پارچه ژاکارد با الیاف پنبه برای دوخت لباس عالی است. از این پارچه استفاده وسیعی می‌شود و حتی در دوخت پرده و روتختی هم کاربرد دارد. این پارچه به صورت طرحدار بافته می‌شود به همین دلیل طرح‌های روی پارچه ثابت هستند. بسیار نرم و بادوام است و در برابر چروک نیز مقاوم است.
پارچه شانتون :
پارچه شانتون از دیگر پارچه‌های گران قیمت و ارزشمند به حساب می‌آید. این پارچه در دوخت لباس‌های زنانه و مردانه کاربرد دارد. از پارچه شانتون برای دوخت جلیقه و پیراهن کت و شلوار مردانه و انواع پیراهن و لباس‌های مجلسی و لباس عروسی زنانه استفاده می‌شود. از ویژگی‌های پارچه شانتون نرمی و افتان بودن آن است که ظرافت و زیبایی خاصی به اندام شما می‌بخشد.
پارچه لمه :
پارچه لمه درخشان و چشمگیر است. در بافتن پارچه لمه از رشته‌های نقره‌ای و طلایی استفاده می‌شود و همچنین براق بودن آن به خاطر اکلیل‌های موجود روی پارچه نیز می‌باشد. این کار باعث می‌شود پارچه درخشنده و براق شود. از این پارچه برای دوختن لباس‌های مجلسی و پیراهن و بلیز و شال و… استفاده می‌شود. از ویژگی‌های خوب این پارجه نیاز نداشتن به آستر است چون به حد کافی ضخامت دارد. اگر می‌خواهید یک لباس مجلسی شب با پارچه لمه داشته باشید بدانید که انتخاب شما فوق العاده است چون درخشش این پارچه در شب بسیار چشم‌گیر خواهد بود.
پارچه مخمل :
پارچه مخمل در فهرست پارچه‌های سنگین و ضخیم قرار می‌گیرد و بیشتر مناسب فصل زمستان است. این پارچه جزو پارچه‌های گران قیمت و لوکس محسوب می‌شود و می‌توان با آن کت و دامن و پیراهن و بلوز و… دوخت. میتوانید لباس مخملی خود را با کفش و کیف مخمل ست کنید .

آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی
آشنایی با پارچه های مناسب لباس مجلسی

پارچه ارگانزا :
این پارچه تقریبا شبیه به حریر است با این تفاوت که از پارچه حریر محکم‌تر است و پارچه حریر از پارچه ارگانزا براق‌تر است. با پارچه ارگانزا می‌توان انواع لباس مجلسی مانند پیراهن و دامن و لباس‌های حجاب عروس و … را دوخت.
پارچه تافته :
این پارچه نیز جزو پارچه‌های گران قیمت به حساب می آید. پارچه تافته بافتی خشک دارد و منعطف نیست. پارچه تافته رنگ براقی دارد و در ظاهر کمی شبیه به ساتن است . از ویژگی‌های ارزشمند این پارچه عدم چروک شدن آن است. پارچه تافته انواع متنوعی دارد و بر اساس مواد به کار رفته در آن خشکی پارچه متغیر است. این پارچه از خود صدا تولید می‌کند و در هنگام راه رفتن خش خش می‌کند. پارچه تافته کاربرد فراوانی دارد از لباس زیر و آستر لباس گرفته تا لباس‌های مجلسی و لباس شب.
پارچه شنی:
پارچه شنی پارچه‌ای است که سطح کار با اکلیل تزیین شده و تقریبا شبیه به پارچه لمه است. پارچه شنی انواع گوناگونی دارد. پارچه توری شنی، پارچه لمه شنی و غیره. این پارچه‌ها می‌توانند دو رنگ هم باشند مثلا بالا‌تنه کار به رنگ کرم باشد و با نزدیک شدن به پایین تنه رنگ آن به قهوه‌ای تغییر کند. از این پارچه‌ برای دوخت لباس‌های مجلسی و پیراهن و دامن استفاده می‌شود.
پارچه ژورژت :
پارچه ژورژت در فهرست پارچه‌های سبک قرار می‌گیرد. ژرژت را هم با ابریشم و هم با الیاف مصنوعی تولید می‌کنند. این پارچه تقریبا نازک است ولی بدن نما نیست. ویژگی نازک بودن باعث می‌شود هم سبک و راحت باشد هم هوا در آن به گردش در بیاید. این پارچه حالت افتان و لغزان دارد و روی بدن حرکت می‌کند همچنین ژورژت کمی حالت کشی دارد. از نکات منفی این پارچه می‌توان به چروک شدن آن اشاره کرد. این پارچه اغلب برای دوخت لباس‌های هندی و پیراهن‌ها و لباس عروس به کار می‌رود. ژرژت‌ها انواع مختلفی دارند که بر همین اساس نرم و لطیف و ضخیم و براق می‌شوند.
پارچه دیسکو :
پارچه دیسکو با نخ‌های براق بافته می‌شود و ظاهری شبیه به فویل و استیل رنگی دارد. این پارچه مناسب لباس‌های مجلسی می‌باشد و از ویژگی‌های آن می‌توان به چروک نشدن، کشسان بودن اشاره کرد. این پارچه ظاهر مرتبی دارد و برای دوخت لباس‌های شب و پیراهن و بلیز و شلوار از آن استفاده می‌شود.
پارچه پولکی :
پارچه‌های پولک‌دار از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع پارچه ظاهر زیبا و چشم نوازی دارد و سطح درخشان پارچه آن را برای لباس‌های شب مناسب می‌کند. این پارچه به دلیل بدن نما نبودن نیازی به آستر ندارد. از پارچه‌های پولکی برای دوخت لباس عروس و بلیز و دامن و پیراهن و شال مجلسی استفاده می‌شود.
پارچه‌های نگینی و مرواریدی :
از نگین و مروارید بیشتر روی پارچه لباس عروس استفاده می‌شود تا لباس عروس از همه درخشان‌تر باشد. ولی علاوه بر آن نگین و مروارید روی بلیز‌ها و پیراهن‌ها و مانتو‌های مجلسی کار می‌شود تا زیبایی لباس را دو چندان کند. نگین و مروارید همان طور که می‌تواند جلوه خوبی به لباس بدهد استفاده زیاد‌ از حد آن می‌تواند باعث زننده شدن لباس شود.

امتیاز دهید !

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *